نقشه برداری ساختمان

نقشه برداری ساختمان در واقع روش جمع­آوری نقاط مرجع برای ساختن سازه­های ساختمانی است. نقشه برداران زمینی معمولاً نقاط مرجع مورد نیاز خود را در یک سیستم مختصات ژئودتیک اندازه گیری می­ کنند. هرچند که برای پروژه های ساختمان­ سازی به سیستم مختصات مناسب­تری نیاز است و به همین دلیل نقشه بردار ساختمان، داده های اندازه گیری شده خود را از سیستم مختصات ژئودتیک به یک سیستم مختصات محلی قابل استفاده برای پروژه انتقال می دهد.

در حال حاضر با رشد و توسعه و پیشرفت صنعت ساختمان سازی و سرعت گرفتن اجرای پروژه های عمرانی و اهمیت یافتن موضوع و بحث کیفیت و دقت در محاسبات، طراحی، نظارات و اجرای عملیات های عمرانی و ساختمانی و شهرسازی، الزام و ضرورت حضور مهندسی نقشه برداری و به کارگیری تجهیزات دقیق و مدرن و به روز نقشه برداری کاملا آشکار گردیده است.

نادیده گیری حضور نقشه برداری در یک پروژه عمرانی اجرای عملیات را با مشکل مواجه می کند و خسارت های بیشماری را از خود بر جای می گذارد.

امروزه با اختراع کامپیوترها، تجهیزاتی همچون EDM ها، توتال استیشن ها، لیزر اسکنرها و گیرنده های GPS می­توانند روش های سنتی نقشه برداری را تکمیل کنند. یک نقشه بردار ساختمان در مراحل مختلفی همچون طراحی، نگهداری، تعمیر، نوسازی و مرمت ساختمان­ها می­تواند مشارکت داشته باشد. علاوه بر این، نقشه برداران ساختمان با عضویت در نظام مهندسی و دریافت حق امضا به عنوان ناظر فنی در پروژه ساخت و ساز فعالیت می­ کنند.

مشتریان نقشه  ­بردارن ساختمان را معمولاً سازمان­های دولتی و بخش­های خصوصی تشکیل می دهند که می توانند به صورت تنگاتنگ در کنار معماران، طراحان و مالکان به انجام فعالیت بپردازند.

surveyor
برای مشاوره رایگان و سفارش خدمات با ما تماس بگیرید.